Whatsapp Brezilya Da Neden Yasaklandı ?

Brezilya, Facebook ile ülkede 100 milyondan fazla kişiye iletişim imkânı sunan şirketin şifreli mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp ile hararetli bir mücadeleye girdi. Teknolojide yaşanan gelişim mekân ve zaman kavramını kaldırırken yanında birçok problemi de getiriyor.

 

Brezilya ulusal televizyon kanalı Globo en son 19.07.2016 tarihinde Brezilyalı bir hâkimin ülkedeki telefon şirketlerine bazı soruşturmalar ile alakalı olarak bazı sohbet günlüklerini vermeyi reddetmesinden dolayı Whatsapp’e erişimin kesilmesi kararını çıkardığını duyurdu. Hâkim talep edilen sohbet günlüklerinin verilmesi durumunda kararın kalkacağını ve yasağa uymayan telefon şirketlerinin para cezasına çarptırılacağını duyurdu. WhatsApp’ın kullanıcılarına gizlilik ve güvenlik sağlamak amacıyla geliştirdiği iletileri uçtan uca şifrelemesi, bu nedenle Facebook’un kullanıcıların iletilerine erişememesi, buna rağmen mahkemenin bazı soruşturmalarla alakalı olarak sohbet günlüklerini talep etmesi anlaşmazlığın ana sebebi.

 

 

Uçtan uca şifreleme için siz ile mesajlaştığınız kişinin WhatsApp uygulamasının en son sürümlerini kullanıyor olmanız gerekir. Uçtan uca şifrelemesi ile mesajlarınız sadece siz ve iletişim kurduğunuz kişi tarafından okunur. Facebook şirketi bunu uygulamaya bir kilit ekleyerek gerçekleştirmekte. Kilidi açarak mesajı okumak için gerekli anahtar sadece siz ile mesajlaştığınız kişide bulunur. Mesajlaştığınız her bir kişi için ayrı bir kilit ve anahtar bulunur. Bu güvenlik önlemi kişiler arasında geçen sohbetlerin Facebook gibi üçüncü kişilerin eline geçmesine mâni olmakta. Bu şifreleme yöntemi yazılar dışında video, belgeler, fotoğraf, sesli mesaj, belgeler ve aramalarınızın da üçüncü kişilerin eline düşmesine engel olmakta.

 

Alt mahkeme tarafından verilen yasak emri birkaç saat sonra Brezilya Yüksek Mahkemesi tarafından kaldırıldı. Bu kamuoyunda alt mahkemenin aldığı WhatsApp kararının makul ve orantılı olup olmadığı sorularının sorulmasına neden oldu.

 

Facebook’un olumsuz yanıt vermesi ile 19.07.2016 tarihine kadar WhatsApp uygulamasına toplamda 4 kez erişim yasağı kararı verildi. Bu son sekiz ayda alınan dördüncü karar. Bir önceki karar mayıs ayında alınmıştı. Dört yasak kararı alınsa da bir tanesine yapılan itiraz sebebiyle sadece üç tanesi yürürlüğe girdi.

 

Brezilya’nın dört bir yanında insanlar WhatsApp için çıkarılan karara itiraz etti ve çoğu insan kullandıkları VPN uygulamasıyla bu yasağı deldi. WhatsApp uygulamasının Brezilya sözcüsü bu gibi gelişigüzel kararların insanların daha rahat iletişim kurma, işlerini yürütme ve yaşamlarını rahat sürdürmelerinin önünde tehdit oluşturduğunu ve daha önceden de söyledikleri gibi erişemedikleri bilgiyi paylaşmanın imkânsız olduğunu belirtti.

19.06.2016 öncesi WhatsApp yasakları 72 saat sürecek şekilde karar alınmasına karşın yasak daha erken sürede kaldırılarak uygulamaya erişim daha kısa sürede sağlandı. Son olarak alt mahkeme tarafından verilen ülkedeki telefon şirketlerine WhatsApp’ı süresiz olarak engelleme emri üst mahkemenin kararı ile birkaç saat içinde kaldırıldı.

 

WhatsApp sözcüsü yasağın kaldırılmasını sevinçle karşılayarak bu tür milyonlarca Brezilyalıyı cezalandıran erişim yasaklarına son verilmesini umduklarını ve insanların sevdikleriyle irtibatta kalmak için WhatsApp gibi hizmetleri kullanmaya devam edebileceklerini belirtti.

 

Brezilya ulusal televizyon kanalı Globo’ya göre yasaklama kararı veren davanın yargıcı WhasApp’in tutumu ile Facebook şirketinin Brezilya’ya “muz cumhuriyeti” gibi davrandığını iddia etti. Mahkemenin yargıcı Daniela Barbosa Whatsapp mahkemenin taleplerine e-posta ve sanki ülkenin ulusal diliymiş gibi İngilizce ile yanıt vermesini sert bir dille eleştirdi.

Related posts