Ankara Web Tasarım

Web Tasarımına Bir Bakış

Teknoloji çağının vazgeçilmez iletişim yollarının en etkilisi web sitesidir. Her türlü bilgiye en kısa sürede ve en hızlı şekilde ulaşmamızı sağlayan bu sitelerin planlanarak oluşturulması, kurulması ise web tasarımı olarak tanımlanmaktadır. Fotoğraf, video, metin gibi görsel ve işitsel araçların kullanılmasıyla oluşan parçalar web sayfasını oluşturmaktadır. Bu nedenle iyi bir tasarımın ziyaretçilerin ilgisini çekmek veya müşterileri görsel zenginlikle etkilemekte önemli rol oynadığını da bilmek gerekir.

İyi bir web sayfası demek iyi bir tasarım demektir. O halde yapılması gereken ilk şey tasarımı planlamak ve uygulamaya koymaktır. Birinci aşama Photoshop veya benzeri bir programda web sitesinin çeşitli bölümlerinde kullanılacak grafiklerin doküman olarak hazırlanmasıdır. Yani şablonunuzu oluşturmak. İkinci aşama ise web sitesinin kodlanmasıdır. Grafiklere ve şablona uygun kodlama yapılması ve kod yapısının seoya uygun şekilde hazırlanması gerekir. Böylece tasarımın iskeleti ortaya çıkmış olur. Bu işlemleri gerçekleştirmek için Microsoft Frontpage, Adobe PageMill, Netscape Composer gibi birçok program seçeneği bulunmaktadır. Yada birçok açık kaynak kodlu web yazılımı da (wordpress gibi) birçok kullanıcı tarafından geliştirilebilir olması özelliğiyle avantajlıdır. Ancak bu tarz sistemler web tasarımı konusundaki taleplerinize her zaman cevap vermeyebilirler. Bir sayfa düzenleyicinin birtakım özelliği desteklemesi gerekir. Bunların başında kolay kullanım özelliğine sahip olmak, HTML dışındaki farklı dosya tiplerini de tanıyabilme, renkli kodlama özelliği, özelleştirebilme… Hangi sayfa düzenleyici kullanacağınıza karar kıldıktan sonra gerisi sizin hayal gücünüze kalıyor aslında. Sayfada açık renk tonlarının kullanılması, bu renk tonlarının yazı karakterleri ile bir bütün halinde olması önemlidir. Sayfanın hızlı açılır olması da önemli bir noktadır. Bu nedenle çok aşırı flash animasyonları kullanmamaya özen göstermek gerekir.

Görselliğin ön planda olduğu günümüz dünyasında web sitemizin görselliğine önem gösterdiğimizde olumlu geri dönüşlerin yaşanacağı bir gerçek. Ancak web tasarımının püf noktalarından biri ve belki de en önemlisi görselliği zengin bir içerikle donatmaktır. Kolay gelsin.

Related posts