Virüs Programları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Teknoloji hayatımıza son sürat girmiş olan ve son zamanlardaki aşırı yükselişiyle de hayatlarımızda yerini belirlemiştir. Günümüz çağında teknolojisiz bir zaman geçirmek olanaksız hale gelmiş bulunmaktadır. Yapamadığınız bir yemeğin tarifi, gezmeden öğrenebileceğiniz yerler, dersler ile ilgili kaynaklar, bilgi edinmek istediğimiz konular hakkında makaleler ve bir sürü konu hakkında teknoloji size imkan sunuyor. Teknolojinin gelişmesi ile artık hemen hemen tüm şirketler, bireyler ve topluluklar tüm bilgilerini bilgisayar ortamında depolamayı tercih etmeye başlamıştır. Bu bir yandan kolaylık gösterirken bir yandan da teknolojik bir ortam olduğu için hiç bir zaman yüzde yüz güven arz etmemektedir. Bu duruma paralel olarak bu bilgileri çalmak isteyenlerin sayısı da oldukça artış göstermiştir. Bu durum da teknoloji dünyasını iyi amaçla ve kötü amaçla kullanan bireylerin ayrımı ortaya koymuş bulunmaktadır. Bizlerinde bu durumda gerekli önlemleri alması, dikkatli olması gerekmektedir.

 

Virüs Programları

 

Teknolojik cihaza giren bir virüs bilgisayarı hem yavaşlatacak hem de sakladığınız verilerinizi kaybetmenize sebep olabilecektir. Genellikle bu virüsler kredi kartı bilgilerinize erişmek, maillerinize erişmek, bilgisayarınızdaki dosyalarınıza, resimlerinize erişmek amacı ile bulaştırılır. Virüslerden korunmak için bir program yazılmıştır. Bu yazılıma ”antivirüs programı” denmektedir. Bu programlar yüklendiği teknolojik cihazda bilgileri korumak, olası riskleri engellemek, bulaşan virüsleri temizlemek amacını sağlamaktadır. Virüs programlarının yüklenmesi için teknolojik cihaza virüs girmesi beklenmemelidir. Virüs programını önceden yüklenerek teknolojik cihaza virüs girmesini engellemek en önemli amaçtır. Çünkü daha sonrasında virüsün temizlenmesi daha çok zaman alacaktır ve eğer temizlenemezse verilere zarar verecek, kaybedilmesine sebep olabilecektir.

 

 

İyi Bir Virüs Programı

 

Bir virüs programı fiyatı uygun diye veya ücretsiz diye cihazlara yüklenmemelidir. Bu şekilde yüklenen cihazların daha çok zarar görmesine sebep olabilecektir. İyi bir virüs programı öncelikle amacına uygun şekilde yazılmış olmalıdır. Bu programlar yüklenmeden önce iyice araştırılmalı, kullanıcı yorumları incelenmeli, çalışma sistemi incelenmelidir. İyi bir virüs programı; özellikleri gelişmiş ve sürekli güncel olan bir program olmalıdır.

 

Genel Virüs Programı Kullanımı

 

Teknolojik cihazlar en az haftada bir defa bile olsa virüs taramasına tabii tutulmalı ve cihazdaki virüsler tarama yoluyla tespit edilmeli ve cihazdan temizlenmelidir. Bulaşan virüsün anlaşılması; bilgisayarın yavaşlaması, açılıp kapanmada uzun süre alması, sosyal hesaplarınızda sizden izinsiz mesajlar göndermesi ile anlaşılabilmektedir. Güncelleme zamanlarında muhakkak güncellenmelidir. Teknolojik cihazda saklanan belgelerin muhakkak bir bellekte kaydedilmesi ve depolanması gerekmektedir. Virüs korunması gerektiği gibi sağlanmadığında belgelerin kaybedilmesi durumunda kurtarıcı olacaktır. Virüs programları virüsleri silemediği taktirde o virüsleri karantinaya alırlar. Ancak hiç bir program yüzde yüz garanti vermemekle birlikte en etkili çözüm bilgisayara format atılması, virüsün temizlenmesine yardımcı olacaktır. Herhangi bir çözüm bulamamanız ve sorununuzu çözemediğiniz taktirde yanlış işlem yapmamak ve dönüşü olamayacak veri zaralarına sebep olmamak için konuyla ilgili uzman kişilerden bir teknik destek almanızın faydası olacaktır. Türkiye’de kullanılan virüs programlarının başında avast! Karpersky, ESET NOD32 Antivirüs, Avira Free Antivirüs, Avast, Norton gibi programlar gelmektedir. Genellikle virüs programlarının ücretsiz sürümleri mevcuttur ancak daha etkili çözümler için programlarınızı yükseltmeniz ve ücretli sürüme geçmenizin faydası daha fazla olacağından tavsiye edilmektedir.

Related posts