Toshiba Pc Pazarlarından Neden Çekiliyor

Japon teknolojisi denince akla ilk gelen isimlerden olan Toshiba, dizüstü bilgisayar üretimini durdurduğunu açıkladı. Son yıllarda bilgisayar sektöründe yaşanan krizlerin üzerine birçok teknoloji firması piyasadan çekilme kararı aldı. Toshiba da aldığı ani kararla bu kervana eklendi. Son zamanlarda Vaio ve Fujitsu ile birleşeceği konuşulan Toshiba bu iddiaları hızlıca yalanlamıştı. Bu olaydan bir süre sonra ise Toshiba’nın piyasadan çekildiği duyuldu ancak bahsedildiği gibi bir gelişme henüz yok. Ancak firmanın diğer bazı bilgisayar üretici firmalarla anlaşma yapma niyetinde olduğu da söylentiler arasında.

 

Toshiba Marka PC’ler Nerelerde Kullanılmaya Devam Edecek?

 

Dizüstü bilgisayar piyasasında oldukça sık tercih edilen ve başarılı ürünlere imza atan Toshiba kısmi olarak yani tüketici piyasasını kapsayan bir boyutta satışlarına sınırlama getirdi. Ancak bu sınırlama Japonya’yı değil ABD’yi ve Avrupa ülkelerini kapsıyor. Yani bu karar firmanın ürettiği dizüstü bilgisayarın bundan sonra yalnızca Japonya’daki tüketiciler için satışa sunulacağı anlamına geliyor. Bir süredir PC satışından yeterli miktarda kar elde edemeyen firma; yaptığı açıklamaya göre kar getirisi olmayan pazarlardan çekileceğini belirtti. Kar oranının düşük olduğu bu ülkeleri saf dışı bırakarak yerine büyüme ve gelişmelerini ivmeli biçimde devam ettiren pazarlara açılacağını da ifade etti. Bundan sonra teknolojik gücünü ve yeni ürünlerini kurumsal piyasa adına geliştirip sunacak olan firma üst düzeyde ürünlerin üretimi ve satışını hedefliyor. Bu nedenle firmanın tüketici piyasası olarak bünyesinde bulundurduğu 900 personelinin de işine son vereceği söyleniyor. Toshiba’nın bundan sonraki dönemde hangi ülkedeki/ülkelerdeki pazarlara yöneleceği ya da üretimini devam ettireceği modellerin hangileri olduğu hakkında net bir bilgi olmamakla birlikte; firmanın yeni yolunun önümüzdeki aylarda kesinleşmiş olması bekleniyor.

Hâlihazırdaki Toshiba PC Kullanıcılarına Ne Olacak?

 

Dizüstü bilgisayar piyasasından kısmi olarak çekilen Toshiba; daha önceden bu ürünlerini almış ve kullanmakta olan çalışanlarını mağdur etmeyeceğini gösterdi ve kullanıcıların garantilerinin bitiş tarihine kadar devam edeceğini açıkladı. Bu nedenle şuanda Toshiba marka PC sahibi olan kullanıcılar yaşadıkları herhangi bir sorunda garanti haklarını kaybetmeyecek ve servis hizmeti almaya devam edebilecekler. Bunun yanında Toshiba, elinde bulunan daha önceden üretilmiş ürünlerin de satışına devam edecek ve elbette ki bu ürünlere de garanti sağlayacak.

 

Toshiba’nın Bir Sonraki Adımı Ne Olacak?

 

Daha önce de belirtildiği gibi teknolojinin Japonya’daki ismi Toshiba, kısmi olarak piyasadan çekilip teknolojik gücünü ve iyileştirmelerini kurumsal satışlara yöneltmek konusunda kararlı. Bu amaç doğrultusunda da Portégé ve Tecra markalarının çatısı altında ürünlerini satışa sunmayı hedefleyen Toshiba, ürün çeşitliliğini de artırmak niyetinde. Hem tablet hem de bilgisayar olarak kullanıla bilen 2’si bir arada dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve ultrabook’lar üretecek olan firma bu ürünleri ile üst segmentlere hitap etmeyi ve kar marjını ve de bu doğrultuda gelirini artırmayı umuyor.

 

Toshiba’nın PC Üretimini Durdurma Kararı Almasında Neler Etkili Oldu?

 

Gelişen teknoloji ile tabletlerin, akıllı telefonların ve oyun konsollarının giderek yaygınlaşması sonucu dizüstü bilgisayarlara olan rağbetin azalması PC firmalar için olumsuz sonuçlar doğurmaya başladı. Diğer bir önemli olumsuz etken de Çin’de üretimi gittikçe artan yedek parçaların rekabet ortamını kızıştırması oldu. Bu olumsuzluklardan kısıtlamalar ve küçültmelere giden ya da kapatılan diğer bir çok firma gibi Toshiba da önemli ölçüde etkilendi.

 

Related posts