Teknoloji Haberleri Daha Sağlıklı Alış-Veriş Kararı Almamızı Sağlar Mı?

Günümüzde teknolojinin önemi gittikçe artmış ve insanların hayatında büyük bir yer edinmeye başlamıştır. Özellikle pazarlama ve tanıtım imkanı sağlayan teknolojinin, hayatın her alanına uzayan ağları sayesinde insanlar, yeme, içme, giyinme, gezme, hatta barınma ihtiyaçlarını bile karşılarken teknolojiden yararlanmaktadırlar. Teknoloji haberleri ve bu haberlerin getirdiği yoğun bilgi akışı sayesinde, insanlar her konuda bir yandan bilgi sahibi olurken, diğer bir yandan da birden fazla ürünü karşılaştırabilme imkanı kazanıyor. Ama bütün bunların yanında objektif olmayan ve gerçeği yansıtmayan, dolandırıcılık ve hırsızlık amaçlı yapılan reklam ve ürün tanıtımları çok sık yapıldığı için son derece mantıklı kararlar vermek, bunun için de teknolojiyi dikkatli kullanmak gerekir.

 

Teknolojinin Kullanım Alanları

 

Teknoloji, insan hayatını örümcek ağı gibi sarar ve hayatın her köşesine ulaşır. Örneğin akıllı telefonlar, yapılan alışverişlerde alınan her üründe ödeme yaparken kullanılan kredi kartları, televizyonlar, bilgisayarlar, radyolar, pos cihazları, güvenlik yazılımları, insanlara daha sağlıklı alışveriş kararı almaları ve bu doğrultuda alışveriş yapmaları konusunda büyük destek sağlamakta, hatta işin tümünü halletmektedirler.

Teknolojik Haberler Faydalı mı, Zararlı mı?

 

Bir ürün hakkında tam bilgi sahibi olunamamışsa, yine bu teknoloji sayesinde ürünün olumlu ya da olumsuz yanları görülür, pekiştirilir, ürün tanınır ve ürünü alma konusu bir karara bağlanır. Böylece insanlar hem ürün hakkında mutlak bilgi sahibi olur, hem de yine teknoloji sayesinde ürünü elde eden diğer insanların da fikir ve görüşlerinden hareketle, ürünü alma ya da almama konusunu sağlıklı bir karara bağlamış olurlar ve buna göre ürünü alma ya da üründen vazgeçme yoluna giderler. Bütün bunlar bugün teknolojinin özellikle internet ve kitle iletişim araçlarının muhteşem ahengiyle oluşur. Günümüzde bir ürünü diğer bir ürünle karşılaştırabilen siteler mevcuttur. Bu sayede hakkında tam emin olunmayan bir ürünü veya ikisi arasında kararsız kalınmış ürünleri, hassasiyetle, fiyat, fiziksel özellikler ve teknolojik özellikler gibi birçok açıdan karşılaştırıp değerlendirme imkanı sunarak, ürünler hakkında daha sağlıklı kararlar vermeyi sağlar. Teknoloji, insan hayatında bu kadar kolaylık sağlasa da, bazen insanları doğru karar verme konusunda yanıltabilir ve bunun sonucunda istenmeyen sonuçlarla karşılaşılabilir.

 

Teknolojinin sağladığı görsel kitle iletişim araçlarından yapılan ürün ve hizmet tanıtımı bazen göründüğü kadar sağlıklı ve gerçekçi olmayabiliyor. Uzak mesafeleri ortadan kaldıran teknolojinin bu imkanını fırsata çevirmek isteyen dolandırıcılar, bu yöntemlerle satmak istedikleri ürünleri alıcı ile aralarındaki uzak mesafeyi bazı kurum ve kuruluşların tüketici ve satıcı güvenliğini sağlamak amacıyla koydukları kurallardanda yararlanarak istenilen ürün yerine farklı ürünler ya da kısmen arızalı veya tamamen çalışmayan ürünler gönderebiliyor. Bu gibi sıkıntılara neden olan teknolojiyi daha iyi ve sağlıklı kullanabilmek için, ülkemizde bazı internet sitelerinin oluşturduğu GET (GÜVENLİ ELEKTRONİK TİCARET) gibi satıcı ve alıcı mağduriyetlerinin önüne geçmek için kurulan ve her geçen gün gelişen sistemler teknolojiyi alışverişlerimizde daha sağlıklı kararlar vermek için kullanmamız adına büyük önem taşır. Alıcı açısından alınan ürünü çeşitli sürelerde deneme ve kontrol etme hakkı tanıyan ve satıcı adına da satılan ürünün güvencesini sağlayan sistemler alışverişlerde daha iyi kararlar verebilmenin önünü açıyor.

 

Related posts