Teknoloji Alanında En Çok Gelişim Gösteren Şirketler

Dünyanın bugünkü haline gelmesinde en büyük rolü teknoloji üstleniyor. Teknoloji, devamlı olarak gelişmeye devam eden ve kendini yenileyen bir sektör olarak hayatımızda yer alıyor. İnsan zekasının ne kadar ileri gidebileceğini her geçen gün gelişmekte olan teknoloji ile görmekteyiz. Yıllardır kurulan hayaller, çok çalışmakla ve biraz da yetenekle gerçeğe dönüşerek sınırlarını genişletiyor. Peki günden güne hızla gelişen bu sektörde en çok gelişim gösteren ve sektöre yön veren şirketler nelerdir?

 

Twitter

 

2008 yılında sosyal paylaşım sitesi olarak Jack Dorsey tarafından kurulan Twitter, küresel iletişim anlamında oldukça önem taşıyan bir adım atmıştır. Yöneticisinin 40 yaş altında olması ve büyük başarı sergilemesi, sektörde ciddi bir yer edinmesini sağlamıştır. Bir çok yeni kurulan teknolojik şirketler tarafından da örnek alınmaktadır.

 

Apple

 

Bilgisayar endüstrisine yepyeni bir anlam kazandırmış yenilikçi bir şirket olan Apple, sadece kurulduğu ülkede değil tüm dünya da ilgiyle ve merakla takip edilmektedir. Her yaptığı iş de çokça ses getirmekle beraber, rakipleri tarafından da her zaman gıptayla izlenmektedir. Bilgisayar ve akıllı telefon endüstrisini şekillendiren şirketlerin en başında Apple’ın geldiğini söylemek yanlış olmaz.

Nike

 

Ayakkabı ve spor giyim markası denilince Nike, ilk akla gelen şirketlerden biridir. 1964 yılında kurulan şirket, yıllar içerisinde kendisini çokça geliştirmiştir. Nike, spor giyim ve ayakkabı üretiminin yüzde 71’ini yeniden dönüştürülmüş polyester malzemelerden elde etmektedir. Son geliştirdikleri teknoloji ile de ürettikleri ayakkabıların atığını yüzde 60 oranında azaltmışlar ve bu sayede tasarruf da sağlamıştır. Çevre dostu olarak geliştirdikleri teknoloji ile takdirleri toplamıştır.

 

Amazon.com

 

Günümüzde e-ticaret oldukça gelişmiş durumda. Ancak e-ticaretin ilk oluşmaya başladığı yıllara dönecek olursak Amazon.com’un bu gelişmelere ilk adımı atan şirket olduğunu görmek zor değildir. E-ticaret ile dünyada özellikle alışveriş anlamında bambaşka bir boyut kazandırmıştır. The Washington Post gazetesinin 2013 yılında Amazon.com’u satın alması da dünya da büyük yankı uyandırmıştır.

 

Google

 

Google, internetin hayatımıza girmesi ve hızla yayılmasıyla kendini daha da büyüten bir şirket olmuştur. İnternet üzerinden hizmet sunma anlamında bir ok kişiye ilham kaynağı olmaya devam eden Google, arama motorları arasında lider olmayı sürdürüyor.

 

PayPal

 

Online ödeme sistemi olarak kurulan PayPal bu konu da öncü olmuştur. Ayrıca Paypal’in kurucusu olan Peter Thiel Facebook’a ilk yatırım yapan kişi olarak da anılmaktadır. Bu durum aslında şirketin ne kadar iyi bir öngörüye sahip olduğunun da bir kanıtıdır.

 

IBM

 

Dünyanın en büyük ve en eski bilişim teknolojisi şirketi olan IBM, sektöre her daim yön vermeye devam ediyor. İnsan hayal gücünün zekayla birleşimi sonucu her geçen gün yaptıkları yeniliklerle adından söz ettiren şirket, aynı zamanda dünyadaki en güçlü iş adamlarını/kadınlarını bünyesinde bulundurmasıyla da örnek teşkil ediyor.

 

Microsoft

 

Yazılım mimarı olan Bill Gates tarafından bir yazılım şirketi olarak kurulan Microsoft, daha sonraları LinkedIn’i satın alıp sosyal medya gelirini de kazancına ekleyerek şirket değerini çok yukarılara çıkarmıştır. Kişisel bilgisayarların kullanımını yaygınlaştıran Bill Gates aynı zamanda dünyanın en zenginlerinden biridir. Microsoft borsada işlem gören en büyük 5 teknoloji şirketinden birisidir ve bu durum Microsoft’un teknoloji sektöründe aslında ne kadar ileriye gittiğinin de bir göstergesidir.

Related posts