Sosyal Medya Kullanımına Neden Yaş Sınırı Getiriliyor

Sosyal Medya Kullanımının Sınırlandırılması

 

Teknoloji gelişimi ile birlikte pek çok alanda işimizi kolaylaştıran bizi daha geniş ufuklarda çözümlere kavuşturan ve birleştiren günlük yaşantımızda işte evde okulda iletişim kurmakta hatta kıtaları birleştirmekte bize iletişim köprüsü olabilen çok geniş bir dünyadır. Teknolojinin bu denli gelişmesi ile birlikte günümüze sosyal medya adı altında bir terim yerleşti. Peki, sosyal medya nedir? Sosyal medya insanları hatta kıtaları birbirine bağlayan bir haberleşme platformudur.7 den 70 e her kesin bir tek tık ile herkese ulaşabilirliğini mümkün kılar. Tabi ki her şey gibi sosyal medya kullanımının da yaş sınırının olmayışı her evde kolaylıkla ulaşılabilmesi hatta cep telefonlarında tabletlerde taşınabilir bilgisayarlarda bile bizimle olması iyi olduğu gibi kötü örnekleriyle de gündem yaratmaktadır.

 

Öncelikle Türkiye’ye bakarsak bugün istatistikler sosyal medya kullanımının 9 yaşa kadar düştüğünü göstermektedir. Bu da teknoloji kullanma konusunda gelişen becerimizi gösterse de görünmeyen buz dağı noktasında birçok tehlikelere de açık olunduğunun sinyallerini vermektedir. Okul çağına gelmiş çocuk için ders çalışması amaçlı edinilen bilgisayarlar günümüzde bağımlılığı sıklıkla artan sosyal medya kullanımını çocuğa rol model olan ebeveynlerinde yoğun kullanımıyla amacından saptırmış çocuğun da bu anlamda bu sanal alemde rahatlıkla dolaşmasına zemin hazırlamıştır. Hal böyle olunca tehlikelere bu kadar açık olunması kaçınılmaz olmuştur. Çünkü sosyal medyayı amacının dışında kötü maksatla kullanan kişiler türemiş bu kişiler de kolaylıkla sanal alem ile çocuklarımıza kadar ulaşabilmeyi başarmışlardır. Pek çok haber kanalında bugün yaşanmış kötü hikayeleri duymakta örnek teşkil edecek pek çok tehlikeleri bazen atlatabilmekte bazen de atlatamayarak o kötü sonuçlarla karşılaşılabilmektedir.

 

 

Peki uzmanların önerileri nelerdir? Öncelikle sosyal medya kullanımında ebeveyn olarak çocukların üzerine baskıcı bir tutumla gitmek onların meraklarını arttıracağından bu konuda kontrol her zaman ebeveynde olacak şekilde bunu çocuğa hissettirmemeye gayret gösterilmelidir. Örneğin zararlı site kullanımını engelleyen programların yanı sıra mutlaka sosyal medyada çocuklarınızın arkadaşı olmanız önemli önlemler ve öneriler arasındadır. Dolayısı ile kimlerle arkadaşlık yapıyor ne tür içerikleri beğeniyor nasıl ve kiminle konuşuyor bir nebze takip altında olabilmektedir. Ancak pedagoglara göre bunun yanında dışarıdan gelecek tehlikelere karşı da mutlaka çocuğunuzla iyi iletişim kurmalı onunla tanımadığı birinin iletişim kurmak istemesi normalden farklı şeyler söylemesi teklif etmesi yazması durumunda mutlaka büyükleriyle bunu paylaşması gerekliliğinin çocuğa empoze edilmesi gerekmektedir.

 

Tüm bu yaşananlar ışığında bir çok ihbar yaşanmış bir çok tehlike ve bir çok şikayet sonrası aile ve sosyal politikalar bakanlığı düğmeye basmış ve bu konuyu ivedilikle gündemine alarak takibi olacağının sinyalini vermiştir. Hemen akabinde de sosyal medya kullanım yaşı ile ilgili ebeveynlerin dışında daha etkin güvenlik tedbirleri almak adına sosyal medya kullanım yaşı ile ilgili çalışmalar başlatıldı. Bu doğrultuda sosyal medya kullanım yaşı 13’ten 16 ya kadar yükseltilecek aynı zamanda yasal olmayan reklamlar görseller konusunda da yaptırımlar yasa düzenlemeleri geleceği bildirildi. Tabi ki sosyal medya şirketlerinin uluslararası oluşu göz önüne alındığında bu konunun AB gündeminde de önemli bir yeri olacağı düşünülmektedir.

 

Çocuklarımız geleceğin en aydınlık değerleri onları bu anlamda korumalı ve üzerimize düşeni gerek toplum gerek yasal kurumlar ve en başta aile olarak yapmalıyız.

Related posts