Microsoft Ve Apple Arasındaki Rekabette Son Durum Nedir ?

Microsoft ve Apple bilgisayar dünyasının köklü ve yenilikçi firmalardandır. Apple hem donanım hem yazılım ürünlerini sunarak aslında biraz daha farklı bir kulvardadır. 1975 yılında kurulan Microsoft firması Windows işletim sistemleri ile dünyada ki bilgisayar kullanım oranını artırmıştır. 1976 yılında kurulan Apple’ın arası teknoloji alanında ki gelişmelere bağlı olarak hiç bir zaman iyi olmamıştır.

Microsoft, Apple’a göre daha ucuz sistemler hizmete sunmasından dolayı ilk başlarda öne geçti. İnsanlar Windows’u kullandı, çünkü kullanımı çok kolay ve yaygındı. Apple ürünleri ise daha pahalı ve kullanımı insanların alışkın olmamasından dolayı daha karmaşıktı.

Ancak Microsoft, mobil cihazlar alanında ki fırsatı kaçırdı, Apple mobil alandaki ürünleri ile öne geçti. Görüldüğü üzere, Apple mobil ürünlerde hızı ve kullanışlılığı sayesinde bu alanda ciddi bir fark yarattı. ve Microsoft’un aksine, Apple kalitesiz bir ürün satmaması ile de bu alanda liderliğe oturdu. Fakat burada Microsoft’un başarısının ardındaki hikayenin inanılmaz olduğunu hiç bir zaman unutmayalım: onlarca yıl boyunca kişisel bilgisayar alanındaki konumunu korumuş ve bugün hala bunu elinde tutmayı başarıyor. İşletim sistemleri hala milyarlarca kişisel bilgisayarda yüklenerek kendini kanıtlamıştır. Bilişim teknolojileri alanında Apple tasarımı, gücü, teknolojisi ve kullanıcıların sadakati ile özellikle mobil alanda tartışmasız liderdir. Çünkü akıllı telefon piyasasına bakıldığında iOS işletim sisteminin %60 Windows işletim sisteminin % 5 gibi bir pazar payı olduğu görülmektedir.

Görünüşe göre birçok kişi, öncelikle Apple’ın ekipman üreten bir şirket olduğunu ve ikinci olarak yazılım üreten bir şirket olduğunu anlamıyor. Başka bir deyişle, Apple size işletim sistemini satmaya çalışmıyor, size iPhone, iPad ve MacBook Pro’yu satmaya çalışıyor. Bu model, esas olarak yazılımını satmak isteyen bir şirket olan Microsoft’tan tamamen farklıdır. Ve, Xbox hesaplama içine yapmazsanız, genellikle Microsoft ekipman üretiminde başarısızlığa uğramış bir şirket görüntüsündedir. ve donanım olarak Apple satın almak inanılmaz derecede sağlam ve bir hız sunmaktadır. iOS işletim sisteminde daha az virüs olduğundan bahsedilir. Bu doğrudur çünkü uzun yıllar kullanılan ve bir çok programcının hakim olduğu Windows işletim sisteminde zararlı yazılım üretmek iOS’a göre daha basit ve daha yaygındır.

Pazarlama konusunda da Apple piyasaya sürdükleri gelişmeleri sansanyon yaratacak şekilde ve sürekli tedbirli bir şekilde sunarken; gerekli entrikaları ve reklamı oluşturup, etkin bir şekilde pazar açmakta ve alış veriş çılgınlığı pompalamaktadır. Bill Gates, ise ürünlerinin kişisel bir sunum ile vakit harcamıyor ve çoğu zaman yeterince sanatsal olmayan pazarlamacılarına güveniyor. Bu da Microsoft’u daha gelenekselci, Apple’ı ise daha yaratıcı ve yenilikçi görünmesine imkan sağlıyor.

Son olarak şunu söylemek gerekir ki kişisel bilgisayar kullanımda Microsoft Windows işletim sistemi ile sektörde çok çok öndedir. Şirketin son ürünü Windows 10 şu an itibariyle 500 milyon kullanıcıyı geçmiş durumda. Diğer işletim sistemleri ile birlikte toplamda ise yaklaşık 2 milyar kullanıcı olduğu tahmin ediliyor. iOS platformu ise 600 milyon civarında bir kullanıcı yakalamış durumda. Tabii ki mobil alanda Microsoft’u kendine rakip kabul etmeyen Apple firması Android tabanlı işletim sistemleri ile özellikle de Samsung firması ile rekabet halindedir.

Related posts