İos 9.2 Güncellemesi İle Gelen Yenilikler Nelerdir

iOS 9.2.1 Güncellemesi Nedir?

Teknoloji dünyasının önde gelen isimlerinden Apple, son zamanlarda ardı ardına yaptığı yeniliklere ek olarak iOS 9.2.1 sürümünü piyasaya sürdü. Bu sürüm ile birlikte eski sürümlerde oluşan hataları en aza indirgeme ve güvenlik alanında iyileştirmeler hedefleniyor. Peki, bu güncelleme nedir, neleri kapsar? Güncelleme, MDM sunucusu kullanırken uygulama yükleme işlemenin tamamlanmasına engel olabilen bir sorunun giderilmesi gibi daha birçok güvenlik alanında kullanıcıya hizmet vermek adına detaylı hazırlanmış minör çapta bir sürüm özelliğini taşımaktadır. iOS 9 sürümü ile meydana gelen sistemsel hataları iOS 9.1 sürümü ile iyileştiren ve yeni özellikler ile kullanıcılarını sevindiren Apple, teknoloji dünyasının büyük oyununda ipleri elinde tutmak adına iyileştirmelerin yanı sıra birçok yenilikle birlikte kullanıcılarını sevindirmeyi planlıyor. Peki, bu yeni özellikler nedir? Kullanıcıya ne gibi yararlar sağlamaktadır? Hadi hep birlikte Apple markasının bize sunduğu bu yeni sürümün özelliklerine detaylı bir şekilde bakalım.

iOS 9.2.1 Güncellemesi ile Gelen Yenilikler Nelerdir?

► iOS 9.2.1 Beta 1 ile birlikte çoğu stok uygulamaları 3D Touch özelliği kazanırken, iBooks ve Apple Music uygulamaları da içeriklerine 3D Touch özelliğini eklemiş oldu.

► Karışık bir dil olmasından ötürü Arapça dili ile zorluk yaşayan ve sistemsel hatalardan bir türlü uzaklaşamayan Siri uygulaması, yeni sürümle birlikte daha da iyileştirilmiş ve hataları düzeltilmiş olarak karşımıza çıkıyor.
► Şüphesiz en nefes kesici ve yenilikçi özellik ise Lightning girişinden bağlanabilen SD kart okuyucu özelliği oldu.

► Podcast ve Safari kararlılığı arttırıldı, böylelikle kullanıcı adı ve parola üstüne bir uygulama yüklenmesi halinde Safari otomatik erişim sağlayarak oturun açma özelliğini geliştirdi.

► Fotoğraf ve video aktarımının kolaylaştırılması adına Iphone USB Kamera Adaptörü desteği getirildi.

► iBooks uygulaması, kullanıcının kitap okuması, arşivde dolaşması veya iBooks Store’da gezinmesi dahilinde bile Voiceover desteği ile sesli bir şekilde kitap okur hale getirildi.

► Mail uygulamasında yaşanılan aksiliklerin üzerine Mail Drop desteği atıldı.

► Güncel ve önemli haberlerin göz önünde daha çok bulundurulması adına News uygulamasına Top Stories bölümü eklendi.

► Live Photo’ların iCloud yedeklemesinden geri yüklenmesi halinde kapanması ya da donması adına yaşanılan hata iyileştirildi.

► Ve çoğu kullanıcının içini ferahlatan Iphone’umu Bul uygulamasındaki oturum açamama hataları düzeltilerek güvenlik düzeyi daha çok arttırıldı.

 

iOS 9.2.1 Güncellemesi Nasıl İndirilir?

Eğer cihazınız UDID kayıtlı ise Apple geliştirici sayfasından IPSW doyası sayesinde iTunes üzerinden kolaylıkla indirebilirsiniz. Ayrıca Ayarlar ❱ Genel ❱ Yazılım Güncelleme sekmesi ise cihazınıza iOS 9.2.1 Beta 1 sürümünü yükleyebilmek için size ekstra bir yol sunmaktadır. Güncellemenin boyutu yaklaşık 40 MB olup, cihazdan cihaza değişiklik gösterebilmekle birlikte, telefonda yeterli alanın olup olmadığı kontrol edilmelidir. Ayrıca şarj seviyesinin %50 ve üzeri olması gerekmek ya da cihazınızın şarj adaptörüne bağlı olması gerekmektedir.

iOS 9.2.1 Güncellemesi Hangi Cihazlara İndirilebilir?

Sürüm iPhone 4s, iPhone 5, iPhone 5c, iPhone 5s, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPad Air, iPad Air 2, iPad 2, iPad 3, iPad 4, iPad mini, iPad mini 2, iPad mini 3, iPad mini 4 ve iPod touch 5 cihazlarına indirilebilir.

Related posts