Htc Almanya’daki Akıllı Telefon Satışlarını Neden Sonlandırdı

Cep telefonu denilince aklımıza birden çok dev firma gelmektedir. iPhone, Samsung ve HTC gibi büyük firmalar teknolojide cep telefonunun nabzını tutan büyük şirketlerdir. Bu şirketlerde çeşitliliğin fazla olması, kalitenin düşmesi ve insanların daha farklı alanlarda daha farklı seçeneklere yönelmesi nedeniyle bazen düşüşe geçerler ve bazen de yükselişi yakalayarak zirvede kalmaya devam ederler. HTC için ise kötü haberler sürekli haber manşetlerinin gündeminde yer almaktadır. 2015 yılı itibariyle açıkladığı raporlarda yüzde 52’lik bir düşüş firmanın küçülmeye gitmesi kararını beraberinde getirmiştir. 213 milyon dolarlık kazanç bu büyük şirket için oldukça düşük bir rakam. HTC bu düşüşten sonra kendini radikal kararlar almaya götürmüştür.

Tayvan merkezli bu akıllı telefon üreticisi firması en önemli 3 ana merkezlerinden birini satmaya karar vermişti. Bu radikal kararın ardından firma işçi çıkarımı ile küçülmesini devam ettirmiştir. Bütün alanlarına sıçrayan bu düşüşte göze çarpan bir diğer noktada firmanın borsada ki inanılmaz düşüşü. Uzmanlar firmanın borsa hisselerinin ‘anti-rekor! noktasına ulaştığını söylediler.

Uzun süredir bu problemlerle uğraşan teknolojisinin dev firması HTC’ ye teknolojik darbelerden biri de Almanya’daki patent şirketi Acacia Research yaptı. Merkezi Teksas’ta yer alan patent şirketi HTC’ye dava açtı. Almanya Bölge Mahkemesi’nde açılan davada Acacia Research şirketi HTC’yi patenti kendisine ait olan bir ses kodlama teknolojisiyle suçladı. Patentini almadan HTC’nin bu ses kodlama teknolojisini kullanması HTC ile Almanya arasındaki ipleri de koparttı.

Mahkeme Sonuçlandı

Yaklaşık bir yıldan fazla süren Acacia Research ile HTC firması arasındaki mahkeme sonuçlandı. Mahkeme kararı gereğince HTC firmasının akıllı telefon satışlarına tedbir kararı alındı. Bununla birlikte Almanya’nın en büyük operatör şirketlerinden biri olan ‘Deutsche Telekom’ ülkedeki merkezlerinden HTC satışını durdurma kararı aldı.

Acecia Research Şirketi’nin Açıklaması

Patent şirketi Acecia Research HTC’nin patent almadan kullandığı ses kodlama teknolojisini Apple, Samsung, Amazon, Huawei gibi akıllı telefon üreticilerinin önde gelen şirketlerinin de kullandığını, onlarla bu konuda sözleşme yaptıklarını fakat ancak HTC ile aralarında anlaşma olmadığı için HTC’nin bu ses kodlama teknolojisini patenti olmadan kullandığını açıklayarak bu yüzden dava açtıklarını söylediler.

HTC’nin Mahkeme Kararına Tepkisi Ne Oldu?

Mahkemenin Acecia Research patent şirketinden ses kodlama teknolojisini sözleşme yapmadan kullanan HTC’ ye Almanya’da ki satışlarını durdurma kararının çıkması üzerine HTC yetkililerinden karara itiraz edecekleri açıklaması geldi. HTC kararın ardından Almanya’nın önde gelen operatör şirketi Deutsche Telekom şirketiyle beraber yürüttükleri ortak çalışmalar neticesinde zararı en aza indirmek için çalıştıklarını belirtti.

Kamuoyu Ne Dedi ?

Akıllı telefon üreticisi HTC’nin mahkemeden aldığı bu şaşırtıcı kararı ardından insanlar HTC’nin mahkemeden tekrar olumsuz cevap alması durumunda patent şirketi Acecia Research ile sözleşmeye tekrar gitmesi gerektiğini düşünüyorlar. Ayrıca bazı çevrelerce tartışılan ‘problemin çıkış noktasının’ HTC‘nin üst düzey yetkililerinin yanlış politakalarının bir sonucu olduğu gerçeği de var. İnsanlara göre HTC‘deki yetkililer bir sorun karşısında ortak noktayı bulamıyorlar. Patentini almadan kullanılan ses kodlama teknolojisinin büyük bir hata olduğunu ve bu hatanın tamamen şirketin Ceo’ sundan kaynaklandığını ileri sürenlerin sayısı da oldukça fazla. İşin uzmanlarına göre HTC böyle giderse ya büyük bir akıllı telefon şirketi tarafından satın alınacak ya da iflas bayrağını çekecektir.

Related posts