Harici Diskleri Korumanın Yolları Nelerdir ?

Veri depolama hayatımızın vazgeçilmez bir unsuru haline gelmiş; teknolojinin gelişmesi ile bilgisayar sistemleri üzerinde yapılan işlemler artarak; kullanıcıları herhangi bir kayıp yaşamamak için daha fazla veri depolama ihtiyacına itmiştir. Ancak hala bu konuda sorunlar yaşanmakta olduğundan en azından nasıl minimize edebileceğinize dair birkaç önerimiz olacak.

Sakladığınız verilerin dosya büyüklüklerine göre alacağınız harici disklerle, verilerinizi rahatça depolayabilirsiniz. Ama içiniz rahat edecek mi? Harici disklerinizde meydana gelebilecek depolama hatası problemleri ve disk hataları ile teknoloji ne kadar gelişmiş olsa da, her zaman karşılaşabilirsiniz.

Harici disk seçimi:

Piyasada pek çok çeşit harici disk bulunmakta; ancak hangisi en iyisi derseniz, yaptığımız araştırmalara göre öncelikle ekonomik olarak uygun Class A olanları tercih etmenizi öneririz. Daha yüksek fiyatlarla alacağınız Enterprise serisi de ihtiyacınızı karşılayacaktır. Tercihlerinizi harici disk kutusu ve Ethernet bağlantısı olanlardan yapmaya özen gösterin.

Meydana gelebilecek sorunlar:

Harici diskinizin bozulmasına sebep öncelikle voltaj dalgalanmalarıdır. Harici diskiniz bilgisayara bağlı olduğu sırada bağlantının kesilmesi disklerde hataya sebep olabilir. Bu noktada öncelikle anakart, bağlantılar ve güç kaynaklarınızın yapısını güvenli olacak şekilde düzenlemelisiniz. USB denetleyicileri gelişmiş tip anakartlar, performans sağlayacaktır. Ama yeterli mi? Hayır, hala riskiniz mevcut.
Sonraki adım ise ara eleman olarak kullanabileceğiniz USB Çoklayıcılar.

USB Çoklayıcılar nedir, ne işe yarar?

Bilinen diğer adı USH Hub, tek bir USB bağlantısı gerektiren ve bu sayede birden fazla USB araçlarının bağlanmasına izin veren bir aygıttır. USB Çoklayıcının bağlı olduğu bilgisayarı açtığınızda, kendisine bağlı diğer bilgisayarları kontrol ederek listeleme yapar. Gelen verileri çerçevelere bölerek transferini gerçekleştirir. En gelişmiş olanları 127 bilgisayara kadar bağlantı yapmanıza olanak sağlayabilir.

Bu ara eleman, bağlantınız kopması veya bilgisayarınız kilitlendiği, baştan başlamanız gereken durumlarda, enerji dalgalanmasını önlediği için, veri akışı kesilse de disklerinizi koruyacaktır. Piyasadan ihtiyacınıza yönelik pek çok USB Çoklayıcıyı rahatça bulabilirsiniz. Burada değerlendirmeniz gereken ana unsur, çoklayıcının çıkış başına düşen voltaj değerleri olacaktır.

Anlayacağınız üzere kullanacağınız USB Çoklayıcı, aslında anakartınıza düşen görevi azaltıp, bilgisayarınızın performansını arttırıp, çok daha hızlı çalışmasını sağlıyor. Böylece hem hard diskinizin ömrü daha uzun oluyor, hem de voltaj düşüşü ile ilgili yaşayabileceğiniz problemlerden verileriniz etkilenmemiş oluyor.

Diğer bir korunma yolu da, 1’den fazla harici disk kullanıyor iseniz seçeceğiniz bağlantı birimi Ethernet veya NAS sürücüleri olmalıdır. HDD kutuları ile destekleyeceğiniz sistem bilgisayar ve diskleriniz arasında tampon oluşturacaktır. Bu konuya kısaca harici disk seçimleri kısmında yer vermiştik.

Ayrıca sizi harici disklerinizin sürekli açık tutulmaması konusunda uyarmamız da gerekir. Sadece kullanmanız gerektiğinde bağlanırsanız diskiniz daha güvende olacaktır.

Virüsler:

Virüsler maalesef hem bilgisayarınızın, hem de harici diskinizin sonunu getirebilirler. Alacağınız virüs koruma programlarının çoğu zaman yetersiz kalacağı durumlarla da karşılaşabilirsiniz. Maalesef bazı virüsler harici diskinizi bilgisayara bağlar bağlamaz aktif hale gelebiliyor. Bilgisayarınızı tamamen baştan kurarak kurtarabilseniz de; harici diskiniz için aynı şeyi söylemek pek mümkün değil. Bu nedenle öncelikle tabii ki önlemimizi alıp disk içine kopyalayacağımız dosyayı virüs taramasından geçirmeliyiz. Özellikle de kendi bilgisayarımız harici bilmediğimiz bir bilgisayar ile çalışıyorsak. İşlemin uzun sürmemesi açısından sadece yeni dosya üzerinde tarama yapmanızı ve sonrasında kopyalamanızı öneririz.

Related posts