Geçmişten Günümüze Oyun Konsollarındaki Değişimler

  1. NESİL OYUN SİSTEMLERİ

 

1) Brown Box (1967): Bu kahve kutu en geriye uzanan oyun konsollarından ve hedefe ateş etme mantığının o zamandan beri var olduğunun en büyük kanıtlarından biri.

 

2) Magnavox Odyssey (1972): Tarihler 5 yıl sonrayı gösterdiğinde ev konsollarının asıl atası olarak gösterilen Magnavox Odyssyey çıkışını yaptı. Televizyon ekranını ikiye bölerek çevrimdışı çok oyunculu bir deneyim de sağlayan cihaz özellikle içinde barındırdığı tenis oyununun başarısıyla oldukça iyi bir satış rakamına ulaşmıştı.

 

3) Atari Pong (1975): Atari Magnavox’un tenis oyunundan ilham alarak Pong’u geliştirmişti ancak 1972’lerde çok büyük bir boyuta sahip olması sebebiyle ev konsollarında yer alamıyordu. Atari Pong konsolu ile bu değişti ve çok beğenilen oyun evlerin içine girebilir hale geldi. Bu cihazla da konsol savaşları başlamış oldu çünkü Magnavox Atari’ye dava açarak Pong oyunun haklarının kendilerinde bulunduğunu söyledi. Uzun uğraşlar sonucu da dava Magnavox lehine sonuçlandı.

 

4) Atari Video Pinball (1977): O sıralar Magnavox’la savaş halinde olan Atari bu cihazı da rakibinden dolayı bir yıl gecikmeli piyasaya sürebildi. İçinde dört farklı pinball oyunu olan cihaz bunun yanı sıra bir basketbal ve iki de breakout oyununa da sahipti.

  1. NESİL OYUN SİSTEMLERİ

 

1) Atari 2600 (1977): Ülkemizde ancak seksenler başında satışa çıkabilmiş olan Atari 2600’ün en büyük avantajı binlerce oyuna sahip olmasıydı. Oyunlardaki bu çeşitlilik çağın ötesindeydi ve 30 milyona yakın bir satış elde etti. Bu sistemle ikinci nesil konsol çağı başlamış oldu.

 

2) Nintendo Color TV (1977): Nintendo bu cihazla birlikte ev konsolları piyasasına girişini yapmış oldu. Renkli olmasıyla fark yaratan cihaz Atari’den oldukça etkilenmiş gibiydi ve çıktığı dönem sadece Japonya’da bulunabiliyordu.

 

3) Atari 5200 (1982): Bu dönem Nintendo’yla rekabet halinde olan Atari çok büyük beklentilerle Atari 2600’ün devamını piyasaya sürdü ancak cihaz beklenen başarıya yaklaşamadı bile ve bir buçuk yıl içinde piyasadan kaldırıldı.

 

  1. NESİL OYUN SİSTEMLERİ

 

1) Sega SG-1000 – Sega Mark 3 (1983): SG-1000 üçüncü neslin ilk konsolu olarak kabul edilse de başarısız oldu ama 1985’te yenilenerek Sega Mark 3 adı altında tekrar piyasaya çıktı ve Dünya genelinde 13 milyon satışa ulaşarak bu sefer istediğini elde etti.

 

2) Nintendo Entertainment System (1983): Kısaca NES adıyla bilinen bu oyun konsolu günümüzde hala hem telefonlar hem de bilgisayarlar üzerinden emülatörler yardımıyla oynanmayı sürdürüyor. Nintendo yeni çıkardığı konsollarında da NES oyunlarını paylaşıp bu klasik konsolu sevenlere nostalji yaşatıyor. Bu neslin galibi 70 milyon satışla açık ara NES oldu.

 

  1. NESİL OYUN SİSTEMLERİ

 

1) Sega Megadrive (1988): Tıpkı NES gibi çok başarılı olmuş bu konsol başarısını Sega’nın bir klasik haline gelmiş Sonic oyununa borçlu diyebiliriz. Sega Megadrive’ın en ilginç özelliğiyse günümüzde bile hala bu konsol için oyun yapılıyor olması.

 

2) Super Nintendo Entertainment System (1990): SNES yani Super NES orijinal NES kadar başarılı olarak Nintendo’nun yüzünü güldürdü ve 4. neslin galibi de yine Nintendo firması oldu.

 

3) SNK Neo Geo CD (1990): Dönemin en donanım olarak en güçlü üyesiydi ancak bu hem oyunlarını hem de cihazı çok pahalı hale getirdi ve istenilen başarı sağlanamadı.

  1. NESİL OYUN SİSTEMLERİ

 

1) Atari Jaguar: Atari 5.nesilde çok denemede bulunduysa da bir türlü istenen başarı sağlanamadı ve 1996 yılında kapanmak zorunda kaldı.

 

2) Sony Playstation (1994): Sony sadece konsollara rom yapmaktayken Nintendo’yla yaşadığı bir anlaşmazlık sonucu kendi konsolunu piyasaya çıkartmaya karar verdi ve muazzam bir başarı yakaladı. 2006 yılına kadar üretimine devam edilen Playstation konsolu toplamda 100 milyona yakın bir satış yakaladı.

 

3) Nintendo 64 1996: Oyun koluyla klasik haline geldi ve 30 milyon satış rakamına ulaştı. Nintendo rakibi gib CD hala kartuş kullanıyordu.

 

  1. NESİL OYUN SİSTEMLERİ

 

1) Sega Dreamcast (1998): Kalıcı olmasa da grafiksel anlamda oldukça iyi bir iş çıkarmıştı. En büyük reklamını Crazy Taxi oyunuyla yaptı.

 

2) Sony Playstation 2 (2000): Ev sistemlerinde teknoloji seviye atlamıştı. Grafiksel anlamda çok başarılı olan cihaz DVD sürücüsü kullanıyordu. 160 milyona yakın satarak 6. neslin galibi oldu ve hala tarihe bakıldığında en çok sevilen oyun konsolları arasında gösteriliyor.

 

3) Microsoft Xbox (2001): Sony kadar başarılı olamasa da 30 milyon satan bu cihaz Microsoft’un piyasadaki ilk konsoluydu.

 

4) Nintendo GameCube (2001): Sadece 20 milyon satarak hem Sony hem de Microsoft’un gerisinde kalan Nintendo’nun en iyi donanıma sahip konsoluydu.

 

  1. NESİL OYUN SİSTEMLERİ

 

1) Xbox 360 (2005): Rakibi Sony’ye büyük bir çalım atarak konsolu beklenenden erken çıkaran Microsoft asıl büyük patlamasını bu konsolla gerçekleştirdi. Playstation 2’deki Eyetoy’u birçok açıdan geliştirerek piyasaya sürdükleri Kinect de konsolun başarısına büyük katkı sağladı.

 

2) Sony Playstation 3 (2006): Blu-ray’e geçen ilk konsol olmasıyla aynı zamanda bir Blu-ray oynatıcı haline de gelen konsol beklenen başarılı çıkışı gerçekleştiremedi. Ancak sonradan toparlandı ve 120 milyon satışa ulaştı. Son yıllarında art arda çıkan başarılı exlusive oyunlarıyla geride kaldığı rakibi Microsoft’un tekrar önüne geçti.

 

4) Nintendo Wii (2006): Donanımsal olarak rakiplerinin oldukça gerisinde olsa da yenilikçi kontrol sistemiyle çok beğenilen Nintendo Wii 100 milyon barajına ulaşarak Nintendo’nun başarılı konsolları arasında yerini aldı.

 

  1. NESİL OYUN SİSTEMLERİ

 

1) Nintendo Wii U (2012): 8. neslin ilk oyun sistemi Nintendo’dan geldi. Aynı cihazı hem televizyonda hem el konsolu olarak kullanabilme fikriyle yine yenilikçi Nintendo yapısını temsil etmiş ancak sadece 5 milyon satarak Nintendo için bir hayal kırıklığı olmuştu.

 

2) Playstation 4 (2013): Sadece 2 ayda 4 milyon adet satışa ulaştı. Donanımsal anlamda çok güçlü olan cihaz başarılı Sony çizgisini bozmadı. Şu an Pro versiyonuyla 4K oyun imkanı da sunan cihaz aynı zamanda Playstation VR ile dönemin VR çılgınlığını da başarıyla bünyesine kazandırmış durumda.

 

3) Microsoft Xbox One (2013): Bir önceki nesildeki gibi güçlü bir çıkış yapamayan cihaz yeterince Exclusive oyuna sahip olamamasıyla Playstation’ın gerisinde kaldı. Kinect yapısını koruyan cihaz yakın zamanda Xbox One X versiyonuyla da 4k çözünürlük sunarak Playstation Pro’ya rakip olmaya hazırlanıyor.

Related posts